Victorie spectaculoasă a lui CSM București în Liga Campionilor

Cristina Neagu.

Handbalistele de la CSM București au câștigat în deplasare în Danemarca, la Esbjerg, cu un gol marcat de Cristina Neagu în ultima secundă a meciului.

Bucureștencele, care au trecut în runda precedentă a grupelor Champions Leage și de franțuzoaicele de la Metz, s-au impus acum pe terenul danezelor de la Esbjerg, scor: 30-29.

Formația scadinavă câștigse și ea în prima rundă: 33-26 cu Bietigheim.

Conftuntarea a fost dramatică spre final, după ce româncele au controlat prima parte, întrând la pauză cu un avans de două goluri.

CSM a avut chiar și un avans de 6 goluri, dar în partea secundă danezele au recuperat treptat, înscriind de patru ori la rând.

Esbjerg a avut atacul în ultimul minut, dar a pierdut mingea, iar CSM București a marcat prin Cristina Neagu, la ultima fază, după o repunere de la 9 metri.

Acum, echipa din București are maximum de puncte după două etape, iar următoare partidă va fi împotriva rusoaicelor de la Rostov Don, la 27 septembrie.