Simona Halep este în turul al 3-lea la Roland Garros

A doua jucătoare de tenis a lumii a învins în manșa secondă o altă româncă – pe Irina Begu, numărul 72 în ierarhia profesionistă feminină.

Simona s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, după o partidă destul de disputată, în care Irina a lovit tare, a pus multe „scurte” la fileu și a muncit pentru orice minge. Pâna la urmă, însă, calitățile de lideră mondială ale lui Halep au dus-o spre victorie.

Simona Halep și Irina Begu s-au înâlnit de 7 ori de-a lungul timpului, iar de fiecare dată s-a impus Simona. Irina a câștigat un singur set în fața prietenei sale: 6-0, în 2016, în Masters-ul de la Madrid.

Simona Halep se va lupta în turul al 3-lea cu amerianca Amanda Anisimova, cea care a eliminat-o anul trecut la Roland Garros, în faza sferturilor de finală.

Grand Slam-ul francez pe zgură are anul acesta premii de aproape 20 de milioane de dolari.