Norvegia a învins România cu 4-0 în Liga Națiunilor

Sursa imaginii:
Facebook

Echipa națională de fotbal a fost depășită categoric la Oslo, scor 4-0 în fața Norvegiei, într-un meci din prima grupă a Ligii B din Liga Naţiunilor.

„Tricolorii„ pregătiți de Mirel Rădoi nu au putu face nimic în fața celui mai bun fotbalist de pe teren – Erling Haaland, atacantul Borussiei Dortmund marcând de trei ori în poarta lui Ciprian Tătărușanu.

Acesta a semnat „tripla” în minutele 13, 64 și 74, iar Sorloth a punctat și el în minutul 39.

În clasamentul grupei, Norvegia este lideră după trei etape, cu 6 puncte, România stă pe poziția a doua cu 4 puncte, iar Austria are 3 puncte și Irlanda de Nord unul singur. Austriecii și nord-irlandezii au însă doar câte două partide și se vor confrunta tot duminică seară.

„Tricolorii” vor mai juca miercuri, pe teren propriu, cu Austria, iar la 15 noiembrie îi vor primi și pe norvegieni.

În ultima partidă a grupei, la 18 noiembrie, România se va deplasa în Irlanda de Nord.

Amintim, Liga Națiunilor este criteriu de calificare la următoarea ediție a Cupei Mondiale, în 2022, în Qatar.