România - Belarus: 5-3 în amicalul de la Ploiești

Echipa națională de fotbal a învins cu 5-3 reprezentativa Belarusului, în amicalul jucat la Ploiești, în pregătirea pentru partida oficială de duminică, împotriva Norvegiei.

Selecționata pregătită de Mirel Rădoi a făcut o prima repriză perfectă, intrând la pauză cu 4-0, după golurile marcate de Mitrea, Răzvan Marin din penalty, Nedelcearu și Pușcaș.

În partea a doua, odată cu schimbările făcute pe parcurs, au apărut și erorile în defensivă, iar oaspeții au înscris de 3 ori la rând. Mai întâi, Nedelcearu a făcut „dubla” în minutul 55, apoi au punctat Kendysh, Yablonski și Klimovich în prelungiri. Fotbalștii din Belarus au ratat și o lovitură de la 11 metri, în minutul 83, când șutul lui Yablonski a fost apărat de portarul David Lazar, cel care l-a înlocuit în acest meci pe Ciprian Tătărușanu.

Duminică seară, de la ora 21:45, „tricolorii” vor înfrunta Norvegia în Liga Națiunilor, iar miercurea viitoare vor merge în Irlanda de Nord, pentru ultima partidă din grupele acestei competiții.