Naționala feminină de handbal a pierdut și cu Norvegia la Campionatul European: 28-20

După o altă înfrângere cu Germania și o victorie cu Polonia, pentru „tricolore” a fost aproape imposibil să depășească formația Norvegiei, una dintre cele mai puternice de la turneul final din Danemarca.

Handbalistele române au păstrat un oarecare echilibru timp de 45 de minute, reușind însă să conducă o singură dată, la un gol, abia în minutul 41, printr-o reușită a căpitanuui Cristina Neagu.

Jucătoarele pregătite de Bogdan Burcea au evoluat mult mai bine decât în primele partide, dar experiența septuplei campioane europene și-a spus cuvântul și scandinavele s-au impus la 8 goluri diferență.

Pentru românce urmează partidele din Grupa Principală II, unde vor avea o misiune foarte dificilă, fiindcă pornesc cu 0 puncte, deși primele adversare vor fi, cel puțin teoretic, mai accesibile decât până acum.

În celălalt meci al grupei, tot luni, Germania a remizat cu Polonia: 21-21.

Primele trei clasate în Grupa C vor fi adversarele României în faza următoare, în mod sigur una dintre ele fiind Croaţia. Pentru celelalte două locuri se luptă încă Ungaria, Olanda și Serbia.