Probleme medicale pentru Halep, înainte de Australian Open. Simona, învinsă clar la Gippsland Trophy

AP / Mediafax Foto

Simona Halep a fost eliminată, azi, în sferturile de finală ale turenului Gypsland Trophy. Tenismena română, numărul 2 mondial și principală favorită a competiției din Australia, a fost învinsă de rusoaica Ekaterina Alexandrova, scor 6-2, 6-1. Halep a acuzat probleme medicale.

Halep a început bine partida cu Alexandrova şi a condus cu 2-0. Românca a început apoi să rispească puncte cu uşurinţă mai ales după scorul de 2-3, de la care a mai câştigat patru puncte până la finalul setului, pierdut cu 2-6. La 2-5, Halep a cerut asistenţă medicală, acuzând dureri la spate.

Românca a pierdut nouă ghemuri la rând, înainte să puncteze din nou pe tabelă. De la 1-3, Simona Halep nu a mai câştigat niciun ghem şi a cedat setul al doilea cu 1-6 şi meciul, după minute 59 de joc, notează news.ro.

Săptămâna viitoare începe primul Grand Slam al anului, Australian Open.

Simona Halep și-a aflat vineri adversara din primul tur. Este vorba despre australianca Lizette Cabrera, ocupantă a locului 140 WTA.