Monica Niculescu a pierdut și la dublu la Miami

Jucătoarea română de tenis și rusoaica Anna Blinkova au fost eliminate de cuplul format din americanca Bethanie Mattek-Sands și poloneza Iga Swiatek.

Meciul a fost pierdut în două seturi, la scor categoric: 6-0, 6-1. Primul set a fost adjudecat de perechea americano/ploneză în doar 25 de minute. Setul secund, a fost practic identic, Mattek-Sands și Swiatek nedând nici o șansă perechii româno-ruse, care a câștigat un singur game în toată confruntarea.

Prezența în primul tur al turneului dotat cu premii totale de 3.260.190 USD, le va aduce lui Niculescu și Blinkovei 10 puncte WTA și 12.000 dolari americani.

În faza următoare, Bethanie Mattek-Sands și Iga Swiatek vor întâlni în turul doi perechea chineză formată din Yi-Fan Xu și Shuai Zhang, favorite numărul 6.

România mai are două reprezentante la dublu la Miami. Simona Halep face pereche cu Angelique Kerber și de Raluca Olaru joacă alături de Nadia Kichenok, ambele perechi urmând să evolueze vineri seara, după ora  22:00.