Sorana Cîrstea este în turul al 2-lea la Roland Garros

Instagram/ Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis, a 54-a în ierarhia WTA, s-a calificat luni în turul secund al turneului de Grand Slam de la Paris, trecând în prima manșă pe britanica Johanna Konta.

Sorana s-a impus cu 7-6, 6-2, într-o oră și 32 de minute, contra adversarei de pe poziția a 20-a mondială. După un start de meci mai slab, în care a pierdut două game-uri pe propriul serviciu, Cîrstea a revenit, a egalat și a dus primul set la tiebreak, în care s-a impus cu 7-5, adjudecându-și a 4-a minge de set.

În a doua parte, târgovișteanca a fost imbatabilă la serviciu și a câștigat cu 6-2, într-o manieră categorică.

Calificarea în turul al lea, i-a adus Soranei Cîrstea un cec de 84.000 euro și 45 de puncte în clasamentul profesionist feminin.

Sorana o va întâlni în turul următor pe câștigătoarea dintre belgianca Alison Van Uytvanck – 67 WTA și italianca Martina Trevisan, numărul 97 mondial.