Italia – Turcia: 3-0, în meciul de deschidere de la Euro 2020

france24.fr

Campionatul European de Fotbal a debutat vineri seara pe Stadionul Olimpico din Roma cu partida câștigată de „squadra azzurra” în fața a 16.000 de spectatori.

Ceremonia de deschidere a început cu tenorul Andrea Bocelli, care a interpretat „Nessun Dorma”, însoțit de un spectacol de jocuri de artificii, iar fanfara poliţiei italiene a evoluat și ea, în fața colegilor de la poliţia călare.

De asemenea, DJ-ul Martin Garrix, alături de Bono & The Edge au avut un spectacol digital în care s-a interpretat imnul Euro-2020, "We Are The People”.

Apoi, lovitura de începere a fost dată de Francesco Totti şi Alessandro Nesta.

Pe gazon, după o primă repriză dominată de italieni, însă fără foarte multe faze de poartă, scorul a fost deschis în minutul 53 cu un autogol al lui Demiral.

În minutul 66, Immobile a ieșit la rampă, când a majorat scorul la 2-0, după ce a șutat din careu o minge ajunsă la el cu șansă.

La originea golului de 3-0 a fost tot el, pasând decisiv pentru Ciro Immobile, care a marcat din careu în minutul 79, cu o execuție de efect.