Euro 2020: Ungaria – Portugalia 0-3, în primul meci cu stadionul plin

Naționala Ungariei a încercat să reziste, dar a fost învinsă, marți, în fața propriilor suporteri, de campioana europeană en titre, cu peste 60.000 de suporteri în tribune la Budapesta.

Reprezentativa lusitană pregătită de Fernando Santos a dominat și s-a impus pe final, marcând primul gol abia în minutul 84. Cristiano Ronaldo a făcut „dubla” și a intrat în istoria competiției, cu 11 goluri la un campionat continental, cu două mai mult decât Michel Platini, care a deținut până acum recordul.

CR7 și compania au dominat prima repriză, nereușind să înscrie în poarta apărată eroic de Gulacsi.

Tot Ronaldo a ratat cea mai mare ocazie a reprizei, trimițând peste poartă din 7-8 metri, singur cu portarul.

Maghiarii au prins curaj după pauză și s-au apropiat și ei mai des de poarta portugheză. În minutul 80, gazdele și-au ridicat în picioare suporterii, marcând un gol prin Szabolcs Schon, anulat însă după un offside evident.

Până la urmă, Portugalia a deschis scorul în minutul 84, cu un gol norocos, rezultat din devierea șutului lui Raphael Guerreiro.

La două minute distanță portughezii au obținut un penalty, transformat fără emoții de Cristiano Ronaldo.

Apoi, tot el a fost cel care a închis tabela, driblând totul în careul advers, inclusiv portarul maghiarilor.

Așadar, lusitanii au bifat primele 3 puncte în grupa în care mai joacă două mari forțe – Franța și Germania.