Euro 2020: Italia este prima echipă calificată în optimi, după ce a învins Elveția

france24.fr

Peninsularii s-au impus clar, cu 3-0, în fața Elveției, iar cu această victorie „squadra azzurra” nu mai poate pierde unul din primele două locuri din Grupa A.

După ce trecuseră și de Turcia tot cu 3-0, golurile de miercuri seară au fost înscrise de Locatelli, în minutele 26 și 52, și de Immobile, în minutul 89.

Și căpitanul Chiellini a marcat un prim gol, în minutul 19, anulat din cauza unui henț. Cinci minute mai târziu, Chiellini s-a accidentat și a fost schimbat.

Acum, Italia are 6 puncte, după două meciuri în Grupa A, fiind urmată de Țara Galilor, cu 4 puncte, Elveția cu un punct și Turcia, fără niciun punct.

Fiindcă mai are de jucat un singur meci, Italia se va clasa cel puțin pe locul al 2-lea în grupă, chiar și în condițiile în care pierde ultimul meci, cu Țara Galilor, devenind astfel prima echipă calificată matematic în optimile de finală ale competiției continentale.