Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


COSR a definitivat componența lotului olimpic pentru Tokyo: 100 de sportivi la 17 discipline

cosr.png

Image source: 
cosr.ro

100 de sportivi fac parte din echipa României la Jocurile Olimpice de la Tokyo: 45 la feminin, 55 la masculin, la 17 discipline sportive, a anunțat Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, care a confirmat componenţa definitivă a lotului României.

Sportivii români vor concura la înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet feminin 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, judo, tir cu arcul şi tenis.

Delegaţia va cuprinde 9 rezerve şi 40 de antrenori.

În perioada 23 iulie-8 august, Televiziunea Română va transmite în direct peste 200 de ore de competiţii din cadrul celui mai mare eveniment sportiv mondial.

Componența completă a lotului:

1. Atletism (10 sportivi):

Florentina Iusco și Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş  Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Alexandru Novac (aruncarea suliței)

Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana  Pantelimon, Mihai Corucle

2. Echipa feminină baschet 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve):

Ancuța Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Cuic. Rezerve: Anca Șipoș, Gabriela Irimia

Antrenor: Tatiana Gallova

3. Box (2):

CosminGîrleanu (52 kg), Claudia Nechita (57 kg);

Antrenori: Dumitru Dorobanțu, Adrian Lăcătuș

4. Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve):

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Chioseaua, Florin  Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoș Aicoboae, Constantin Adam, Florin  Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian  Munteanu;

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;

Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiță  Țigănescu, Mugurel  Semciuc, Ștefan  Berariu, Cosmin Pascari;

Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheș, Roxana  Anghel, Elena Logofătu, Cristina  Popescu;

Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuș, Adriana Ailincăi;

Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;

Dublu vâsle categorie ușoară feminin (L2x): Ionela  Cozmiuc, Gianina Beleagă;

Dublu vâsle feminin (2x): Ancuța Bodnar, Simona  Radiș;

Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Florian Enache;

Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Cosmin Macovei

Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Măstăcan, Bogdan Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei

5. Ciclism (2):

Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Grosu (ciclism pe şosea);

Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;

6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):

Portari:: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ștefan Târnovanu;

Fundași: Tudor Cristian Băluță, Radu Ștefăniță Boboc, Andrei Chindriș, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiță, Andrei Florin Rațiu, Florin Ștefan, Alexandru Ștefan Pașcanu, Ricardo Florin Grigore;

Mijlocași: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoș Ionuț Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;

Atacanți: Andrei Sîntean, George Danuț Ganea, Valentin Gheorghe

Antrenori: Mirel Rădoi, Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader

7. Gimnastică artistică (3):

Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri)

Antrenori: Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan, Ștefan Gal;

8. Înot (4):

Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea;

Antrenori: Mugur Tomescu, Adrian Rădulescu;

9. Canoe sprint (2):

Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1000 m); Antrenor - Florin Popescu

10. Judo (3):

Andreea Chițu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuț Simionescu (cat. +100 kg)

Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi

11. Lupte (5):

Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);

Antrenori: Petrică Carare, Nikolay Stoyanov, Ion Vremere;

12. Scrimă (2):

Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie); Antrenori: Rareș Dumitrescu, Radu Podeanu;

13. Tenis (2):

Raluca Olaru, Monica Niculescu;

Antrenor: Călin Ciorbagiu;

14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă):

Echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;

15. Tir sportiv (1):

Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat); Antrenor: Olimpiu Florin Marin;

16. Tir cu arcul (1):

Mădălina Ștefania Amaistroaie;

Antrenor: Viorel Habian;

17. Triatlon (1):

Felix Pierre Duchampt;

Antrenor: Ovidiu Burghelea