Ascultă RFI France

CFR Cluj debutează cu o victorie în campania de calificare în Liga Campionilor

Sursa imaginii:
Facebook

Campioana României la fotbal a învins-o marți seara, cu 3-1, pe Borac Banja Luka, din Bosnia Herțegovina, în prima manșă a turului 1 preliminar al UEFA Champions League.

Cu această ocazie, antrenorul Marius Șumudică a debutat cu o victorie pe banca ardelenilor.

Campionii Ligii 1 au început meciul cu ratarea unui penalty de către Deac, în minutul 11, însă mingea respinsă de portarul advers a ricoșat cu noroc la Omrani care a deschis scorul.

Apoi, Deac s-a revanșat pentru ratarea loviturii de pedeapsă, marcând în minutul 28 cu un șut de efect, pentru 2-0.

În prelungirile primei părți, Borac Banja Luka a surprins apărarea clujenilor, Panagiotis Moraitis marcând cu o lovitură de cap bine plasată și reducând diferența.

După pauză, clujenii au dominat, fără a avea ocazi deosebite. În minutul 60, islandezul Runar Sigurjonsson a preluat o pasă a lui Deac, și a șutat din voleu. Marcând primul său gol pentru CFR Cluj și pentru scorul de 3-1 în minutul 60, cu care s-a și încheiat partida.

Returul se va disputa marțea viitoare, la Banja Luka, nu înainte însă ca, sâmbătă, CFR Cluj să joace cu Universitatea Craiova pentru Supercupa României.