Euro 2020: UEFA a ales echipa ideală a competiției continentale

rfi.fr

Cristiano Ronaldo şi Paul Pogba fac parte din „unsprezecele perfect” deși Portugalia și Franța au fost eliminate încă din optimile de finală.

Cel mai bine reprezentate în această formaţie ideală sunt cele două finaliste, Italia şi Anglia, cu câte trei jucători

„Squadra azzura” îi are pe portarul Gianluigi Donnarumma, ales cel mai bun jucător al turneului, căpitanul Giorgio Chiellini şi Federico Chiesa, iar reprezentativa celor 3 trandafiri, pe Harry Maguire, Luke Shaw şi Raheem Sterling.

Astfel, echipa ideală, în viziunea UEFA, este:

Gianluigi Donnarumma (Italia) - Giorgio Chiellini (Italia), Harry Maguire (Anglia) - Joakim Maehle (Danemarca), Luke Shaw (Anglia) - Paul Pogba (Franţa), Granit Xhaka (Elveţia) - Raheem Sterling (Anglia), Federico Chiesa (Italia), Kasper Dolberg (Danemarca) - Cristiano Ronaldo (Portugalia).

Mai trebuie spus că Ronaldo a fost declarat golgheterul Euro 2020, chiar dacă a înscris tot 5 goluri goluri, ca şi cehul Patrick Schick, atacantul portughez având însă şi un „assist” reuşit pe parcursul celor 360 de minute în care a fost pe gazon.

Amintim, selecționata Italiei este noua campioană europeană, după ce a învins echipa Angliei la loviturile de departajare, duminică seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în finala Euri 2020, în care scorul a fost egal, 1-1, la finalul celor 120 de minute de joc.