Surpriză uriașă în Liga Campionilor – Sheriff Tiraspol a învins-o pe Real Madrid în Spania

Echipa din Republica Moldova continuă să uimească lumea fotbalului după ce a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria cupelor europene: 2-1 pe „Santiago Bernabeu” contra lui Real Madrid.

În partida jucată în Grupa D, uzbekul Jakhishibaev a deschis scorul în minutul 25. Benzema a egalat în minutul 65, iar victoria echipei din Tiraspol a adus-o luxemburghezul Sebastian Thill în minutul 90. Cel mai bun jucător al moldovenilor a fost însă portarul grec Athanasiadis cu câteva intervenții decisive.

Amintim, Sheriff Tiraspol o învinsese cu 2-0 și pe Șahtior Donețk, care a remizat tot marți seară cu Inter Milano, 0-0.

În clasamentul grupei, Sheriff este lideră cu 6 puncte, urmată de Real Madrid cu 3 puncte, iar Inter Milano și Șahtior au câte un punct.

În Grupa A, Lionel Messi a înscris primul lui gol pentru Paris Saint-Germain, iar echipa antrenată de Mauricio Pochettino a învins-o cu 2-0 pe Manchester City. Messi a punctat în minutul 74 cu un șut perfect la înălțime din alergare, după ce Gueye deschisese scorul din minutul 8. În aceeași grupă RB Leipzig a cedat cu 1-2 în deplasare la Bruges.

În ierarhie, PSG este prima cu 4 puncte, la egalitate cu belgienii de la Bruges, City are 3 puncte și Leipzig niciunul.