Halep, Cîrstea și Begu în șaisprezecimile turneului de tenis de la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat vineri seara în turul 3 al probei de simplu feminin de la Masters-ul de tenis de la Indian Wells, după ce a trecut în două seturi de ucraineana Marta Kostyuk (58 WTA).

Halep s-a impus cu 7-6 (2), 6-1, după un set secund în care i-a mers totul perfect.

În turul următor, Halep o va întâlni pe belarusa Aliaksandra Sasnovich (100 WTA) care a învins-o pe Emma Răducanu, câștigătoarea de la US Open.

Jucătoarea română Irina Begu (61 WTA) a reușit vineri noaptea să se califice în 16-mile de finală ale Mastersului de la Indian Wells, trecând categoric de elvețiana Jil Belen Teichmann (39 WTA), în două seturi. Begu li se alătură Simonei Halep și Soranei Cîrstea în turul 3 al turneului californian.

Irina Begu a câștigat, la capătul unui meci de o oră și 36 de minute, cu 7-5, 6-1.â

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (40 WTA), favorită numărul 32, s-a calificat vineri seara în șaisprezecimile de finală ale turneului Masters 1000 de la Indian Wells, învingând în turul doi pe japoneza Misaki Doi (109 WTA).

Cîrstea s-a impus categoric cu scorul de 6-2, 6-3, într-o partidă ce a durat cu 5 minute peste o oră.