Simona Halep, salt important în clasamentul WTA, după victoria de la Toronto

Simona Halep reintră în top 10 WTA
Sursa imaginii:
Facebook/Simona Halep

Rezultat important pentru Simona Halep la turneul de tenis de la Toronto. Constănțeanca aflată înaintea întrecerii pe locul al 15-lea în clasamentul WTA a câștigat competiția din Canada și a urcat pe poziția a șasea.

Simona Halep a învins-o în finala turneului de tenis de la Toronto pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, aflată pe locul 24 înaintea partidei.

A fost un meci de două ore și un sfert, în care sportiva română s-a impus cu 6-3, 2-6, 6-3.

Jucătoarea antrenată de Patrick Mouratoglou obține astfel la Toronto al 24-lea trofeu din carieră și urcă pe locul 6 în clasamentul WTA.

Simona Halep a declarat după meci: ”Sunt epuizată, a fost o luptă dură azi. Felicitări Beatriz, mulţumesc pentru această zi! A fost o luptă frumoasă. Am câştigat la Montreal de două ori, dar nu câştigasem şi aici, aşa că astăzi este o zi specială. Mulţumesc, Patrick, pentru că ai crezut în mine! Sper că te-am făcut mândru astăzi. N-am jucat aşa cum aş fi dorit, dar am luptat”.