Play
Ascultă RFI France

Rugby campionatul Angliei: Saracens pe primul loc neînvinși, cu punctaj 100%

Newcastle 14 Saracens 34
Max Malins marchează primul din cele două eseuri ale sale în partida cu Newcastle
Sursa imaginii:
Saracens

Saracens au câștigat al patrulea meci consecutiv cu bonus ofensiv în campionatul Angliei, Gallagher Premiership, învingând pe Newcastle Falcons în deplasare cu 34 – 14. Performerii rundei a cincea au fost Sale Sharks, învingători în deplasare, 26 – 16 în fața campionilor en-titre, Leicester Tigers.

Eficient și spectaculos – acesta este modul în care Saracens au câștigat al patrulea meci consecutiv cu punct bonus, marcând cinci eseuri și doar indisciplina i-a împiedicat să realizeze un scor și mai net.

În minutul 54 la scorul de 26 – 0, pilierul Mako Vunipola, internațional englez, a primiy un cartonaș roșu pentru contact cu capul unui adversar și Saracens au rămas în 14. Cu toate acestea ei au marcat imediat încă un eseu, conducând cu 31 – 0 până în minutul 65. Newcastle au marcat două eseuri în final, dar Saracens au învins fără probleme cu 34 – 14.

Ceilalți neînvinși în acest debut de campionat sunt Sale Sharks, care au câștigat cu punct bonul pe terenul campionilor en titre, Leicester Tigers, 26 – 16.

Și în celelalte trei meciuri ale rundei oaspeții au câștigat, Bristol Bears 14 Exeter Chiefs 50, Bath 17 Gloucester 21 și Wasps 36 Northampton Saints 40, după ce gazdele conduceau cu 30 – 14 în minutul 57, iar oaspeții au marcat eseul victoriei când ceasul era roșu.

În clasament conduc Saracens cu 20 de puncte, urmați de Sale cu 19, Exeter și Bristol cu câte 14.

La sfârșitul săptămânii a început în Noua Zeelandă și Cupa Mondială la femei, amânată de anul trecut. În prima rundă s-au înregistrat rezultatele:

Grupa A: Noua Zeelandă 41 Australia 17, Țara Galilor 18 Scoția 15

Grupa B: Canada 41 Japonia 5, Italia 22 Statele Unite 12

Grupa C: Anglia 84 Fiji 19, Franța 40 Africa de Sud 5