Play
Ascultă RFI Romania
Play
Ascultă RFI France
Ascultaţi


Rugby Cupa Mondială 2023: Stejarii cu trei schimbări în primul XV pentru meciul cu Africa de Sud

romania_africa_de_sud.jpg

Loturile României și Africii de Sud
Loturile României și Africii de Sud pentru meciul de duminică de la Bordeaux din grupa B a Cupei Mondiale din Franța
Sursa imaginii: 
Rugby România/Facebook Springboks

Antrenorul Eugen Apjok a anunțat trei schimbări în rândul titularilor în echipa României care joacă duminică la Bordeaux împotriva campionilor mondiali en-titre, Africa de Sud. Stejarii au pierdut primul meci din grupa B împotriva Irlandei (nr.1 în clasamentul World Rugby) cu 8 – 82.

Față de meciul care a început partida cu Irlanda sâmbăta trecută, Andre Gorin îl înlocuiește pe Florian Roșu pe postul de flanker pe partea închisă, Marius Iftimiciuc îl înlocuiește pe Ștefan Iancu în linia a doua, iar Taylor Gontineac va juca pe post de centru interior în locul lui Fonovai Tangimana.

Pe banca de rezerva apar cinci noi debutanți la Cupa Mondială: talonerul Robert Irimescu, pilierul Thomas Crețu, linia a III-a Damian Strătilă, linia a III-a Cristi Boboc și mijlocașul la deschidere/fundașul Gabriel Pop.

Iată lotul anunțat de antrenorul Eugen Apjok:

  1. Iulian Hartig (RC Bassin d’Arcachon),
  2. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo),
  3. Alexandru Gordaș (CS Dinamo),
  4. Adrian Moțoc (Biarritz),
  5. Marius Iftimiciuc (US Carcassonne)
  6. Andre Gorin (RC Hyeres Carqueiranne La Crau),
  7. Vlad Neculau (SCM USV Timișoara),
  8. Cristi Chirica (CS Dinamo) – Căpitan,
  9. Gabriel Rupanu (SCM USV Timișoara), 
  10. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua),
  11. Nicolas Onuțu (CS Annonay),
  12. Taylor Gontineac (Rouen Normandie),
  13. Jason Tomane (CSM Știința Baia Mare),
  14. Manumua Tevita (SCM USV Timișoara),
  15. Marius Simionescu (SCM USV Timișoara)

     

Rezerve: 16. Robert Irimescu (CSM Știința Baia Mare), 17. Alexandru Savin (CSA Steaua), 18. Thomas Crețu (Aurillac), 19. Ștefan Iancu (CSM Știința Baia Mare), 20. Damian Strătilă (CSA Steaua), 21. Cristi Boboc (CSA Steaua), 22. Alin Conache (SCM USV Timișoara), 23. Gabriel Pop (CS Dinamo).

Africa de Sud aliniază un lot extrem de puternic, deși l-a pierdut pe talonerul Malcolm Marx, accidentat, care nu va mai juca la Cupa Mondială, iar linia a II-a Eben Etzebeth este și el accidentat.

Antrenorii Rassie Erasmus și Jacques Nienaber continuă cu experimentele, numind în lotul de 23 pentru meciul cu România pe toți cei patru mijlocași la grămadă din lotul de 33: Cobus Reinach va începe titular, Jaden Hendrickse este rezerva sa, Grant Williams va juca aripă dreapta, iar Faf de Klerk este pe banca de rezerve pe post de mijlocaș la deschidere.

Până acum România și Africa de Sud s-au întâlnit o singură dată, la Cupa Mondială din 1995, când Springboks au câștigat cu 21 - 8. 

Meciul România – Aftica de Sud se desfășoară pe Stadionul Matmut Atlantique din Bordeaux cu începere de la 16 (ora României).

Programul celorlalte meciuri din runda a RWC 2023 2-a este următorul:

Noua Zeelandă – Namibia (grupa A), vineri ora 22:00, Stadionul din Toulouse

Samoa – Chile (Grupa D), sâmbătă ora 16:00, Stadionul Matmut Atlantique, Bordeaux

Țara Galilor – Portugalia (Grupa C), sâmbătă ora 18:45, Stadionul din Nisa

Irlanda – Tonga (Grupa B), sâmbătă 22:00, Stade de la Beaujoire, Nantes

Australia – Fiji (Grupa C), duminică 18:45, Stade Geoffroy Guichard, Saint Etienne

Anglia – Japonia (Grupa D), duminică 22:00, Stadionul din Nisa

Joi seara, Franța a învins Uruguay cu 27 – 12 într-un meci contând pentru grupa A, desfășurat pe Stadionul Pierre Mauroy din Lille.