Manchester face minuni pe Old Trafford

Jucătorul lui Manchester United, Robin van Persie (s) (Foto: Reuters/Phil Noble)

Echipa engleză Manchester United s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins pe teren propriu cu 3-0 formaţia greacă Olympiakos Pireu, în returul optimilor competiţiei. În meciul tur, gruparea elenă se impusese cu 2-0.

Calificarea lui Manchester United poate părea surprinzătoare, întrucât puţini oameni mai credeau în accederea "diavolilor roşii" în sferturile Ligii Campionilor, după eşecul din turul cu Olympiakos Pireu. În plus, echipa lui David Moyes "scârţâie" serios şi în campionat.

În returul de miercuri seară de pe Old Trafford, toate cele trei goluri ale englezilor au fost marcate de olandezul Robin Van Persie.

Antrenorul echipei Manchester United, David Moyes, crede că formaţia sa ar putea câştiga Liga Campionilor: "Mi-a plăcut reacţia echipei după înfrângerea din meciul cu Liverpool. Luni le-am spus jucătorilor că trebuie să câştigăm cu 3-0 pentru suporterii noştri. Ei meritau această victorie, după insuccesele din acest sezon. Doream să remontăm şi am făcut-o jucând bine. Am câştigat meritat. A fost o prestaţie de echipă mare. Nu simt nici o presiune din interiorul clubului. Nu văd de ce Manchester United nu ar putea câştiga Liga Campionilor. Dacă vom juca la potenţialul nostru maxim, putem învinge orice echipă. Unii ar putea crede că acest meci este un punct de cotitură în cariera mea, dar nu este aşa. Mă văd pentru mult timp la acest club. Va fi dificil în continuare, sunt multe echipe bune în Liga Campionilor".

Tehnicianul scoţian i-a lăudat pe jucătorii Ryan Giggs şi Robin van Persie: "Este incredibil numărul de meciuri jucate de Giggs în Liga Campionilor. În seara asta a jucat extraordinar şi a dat două splendide pase decisive. Este un jucător aparte, dar nu va putea juca pentru totdeauna. Va trebui să găsim un nou Ryan Giggs, dar în această seară aveam nevoie de experienţa lui. Puţini jucători sunt capabili să înscrie trei goluri într-un meci de Liga Campionilor. Robin van Persie este unul dintre ei. A primit o lovitură în genunchi, dar accidentarea sa nu este gravă. A fost fantastic în această seară!".

În alt meci din optimile Ligii Campionilor, echipa germană Borussia Dortmund a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de formaţia rusă Zenit Sankt Petersburg, dar s-a calificat în sferturile de finală, graţie scorului din tur: 4-2.