Djokovici îl pune la respect pe Nadal

Novak Djokovici, triumfător la turneul de tenis de la Miami (Foto: Geoff Burke-USA TODAY Sports via Reuters)

Sârbul Novak Djokovici a câştigat turneul de tenis de la Miami. Numărul doi mondial l-a învins în finală pe rivalul său, spaniolul Rafael Nadal, liderul clasamentului ATP.

Novak Djokovici arată că vrea să-l detroneze pe Rafael Nadal din fruntea ierarhiei mondiale.

Jucătorul sârb de tenis l-a învins pe spaniol în finala de la Miami cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi 23 de minute de joc.

Novak Djokovici va primi o mie de puncte ATP şi un cec de aproape opt sute de mii de dolari.

De partea sa, Rafael Nadal va încasa circa patru sute de mii de dolari şi şase sute de puncte ATP, rămânând pe locul întâi în clasamentul mondial.

Acesta este al 43-lea titlu din cariera lui Djokovici, al doilea din acest an, după cel de la Indian Wells. Sârbul a reuşit dubla Indian Wells/Miami şi în 2011.

Turneul de la Miami a avut premii totale de peste 5,5 milioane de dolari.