Actualitatea sportivă 12 august 2013

Sportivii români se întorc acasă cu trei medalii la CM de Scrimă

Ştiri sportive din scrimă, tenis, rugby, fotbal, canotaj şi atletism.

Scrimă

Astăzi este ultima zi de desfăşurare a Campionatelor Mondiale de Scrimă de la Budapesta, din Ungaria. Sportivii români, care şi-au încheiat evoluţia pe planşele de concurs, se întorc acasă cu trei medalii, din care una de argint şi două de bronz. Ultima a fost obţinută de echipa de spadă feminin, care s-a impus în finala mică împotriva Franţei. Muşchetarii din Hexagon au acumulat şi ei, până în acest moment, două medalii în probele pe echipe, ambele de bronz. Francezii mai au astăzi posibilitatea de a-şi îmbunătăţi palmaresul, ei prezentând formaţii la probele care închid competiţia, floretă masculin şi sabie feminin.

Atletism

La Moscova, pe stadionul Lujniki, au debutat în acest week-end Campionatele Mondiale de atletism. Celebrul sprinter jamaican Usain Bolt a câştigat o nouă medalie de aur, la proba de 100 de metri plat, cea care de altfel l-a şi consacrat. Atletul a realizat şi cea mai bună performanţă a sezonului pe această distanţă, oprind cronometrele la 9,77 secunde. Proba regină a atletismului a avut în finala adjudecată de Bolt şi un atlet francez, Christophe Lemaitre, care cu un timp de 10,06 secunde s-a clasat al şaptelea. Interesant este că primele şase locuri ale cursei au fost ocupate de patru jamaicani şi doi americani. La aruncarea discului feminin, s-a impus croata Sandra Perkovic, cu o aruncare de 67,29 metri. Pe locul secund, Melina Robert-Michon a adus prima medalie Franţei, stabilind totodată şi un nou record naţional, cu o performanţă cifrată la 66,28 metri. România a intrat şi ea în galerie prin prezenţa discobolei de 42 de ani, Nicoleta Grasu, la startul acestei întreceri. Chiar dacă nu a prins finala, Nicoleta Grasu deţine un record în materie, fiind singura atletă din lume care a bifat zece ediţii ale Campionatelor Mondiale. În cariera sa, Nicoleta a obţinut patru medalii, din care una de argint şi trei de bronz.

Fotbal

Steaua s-a impus în derby-ul de tradiţie al fotbalului românesc cu scorul de 2-1, în faţa celor de la Dinamo. Meciul a debutat cu un eurogol semnat de Iasmin Latovlevici, care a şutat din vole, de la peste 25 de metri de poarta lui Bălgrădean. Dinamoviştii şi-au marcat apoi nun autogol, prin Fai, pentru a reveni după pauză prin reuşita lui Rotariu. Steaua a bifat astfel a doua victorie în campania internă, din tot atâtea posibile. În această rundă cu numărul patru a debutat şi Concordia Chiajna, gruparea ilfoveană trecând de Corona Braşov cu 1-0, după penalty-ul transformat de Florea, în minutul 26. Chiajna are de recuperat trei partide restanţă, deoarece decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a venit după începerea campionatului. Lideră, cu 10 puncte, este ACS Poli Timişoara, care a învins cu 2-1 pe terenul celor de la Săgeata Năvodari. Locul secund aparţine Astrei Giurgiu, cu 9 puncte, victorioasă cu 3-1 în faţa Universităţii Cluj. Epilogul etapei este programat astăzi, de la ora 20.30, când Gaz Metan Mediaş primeşte vizita vasluienilor.

Fotbal

Campionatul francez de fotbal a început în forţă, cu o remiză între Montpellier şi deţinătoarea titlului, Paris St. Germain, care au încheiat nedecis 1-1 în meciul de deschidere. Monaco a avut un debut perfect la revenirea în elită, câştigând cu 2-0 în fieff-ul celor de la Bordeaux. Radamel Falcao, una dintre achiziţiile sonore pentru echipa din Principat, a punctat chiar la primul său joc în Ligue 1. Lyon a trecut lejer acasă de Nice, cu 4-0, iar Valenciennes a înregistrat un alt rezultat categoric, 3-0 în faţa propriilor suporteri, cu Toulouse. Start lansat şi pentru Olympique Marseille, care s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Guingamp. St. Etienne, după deplasarea în Moldova, a învins pe stadionul corsicanilor de la Ajaccio, 1-0, după golul lui Brandao. Mutu a fost titular la gazde, iar Bănel nicoliţă a intrat în minutul 46 pentru Les Stephanoi. Alte rezultate din Franţa: Evian – Sochaux 1-1, Lille – Lorient 1-0, Nantes – Bastia 2-0, cu Keşeru în teren pentru oaspeţi evoluând împotriva fostei sale echipe şi Rennes – Reims 2-1.

Tenis

Rafael Nadal este câştigătorul turneului de tenis ATP 1000, disputat în Canada, la Montreal. Ibericul s-a impus în finala competiţiei împotriva reprezentantului gazdelor Milos Raonic, după două seturi simetrice, 6-2, 6-2. Competiţia similară feminină, care a avut loc la Toronto, a aşezat în finală pe americanca Serena Williams şi pe românca Sorana Cîrstea. Jocul a durat 78 de minute şi a adus succesul Serenei, cu scorul de 6-2, 6-0. Graţie acestei performanţe, Sorana Cîrstea bate la porţile top 20 în clasamentul mondial, fiind pe poziţia cu numărul 21 în această săptămână.

Canotaj

Canotorii români obţin succese pe bandă rulantă. În acest week-end, la Campionatele Mondiale de Canotaj pentru juniori care au avut loc la Trakai, în Lituania, sportivii noştri au obţinut un total de cinci medalii, din care trei de aur şi două de argint. Victoriile sunt cu atât mai apreciate cu cât o medalie de aur a fost obţinută în proba regină, de 8 plus 1 a fetelor. Reuşitele din Lituania vin în completarea celor patru medalii de aur obţinute la finele lunii iulie la Campionatele Mondiale de tineret, care s-au desfăşurat în Austria. O altă provocare pentru canotajul românesc o reprezintă Campionatele Mondiale de seniori, care se vor desfăşura în ultima decadă a lunii august, în Coreea de Sud.