Actualitatea sportivă 26 august 2013

Ştiri sportive din volei, baschet, taekwando, fotbal şi rugby.

Volei

Franţa a reuşit calificarea en fanfare în optimile de finală ale Campionatului Mondial de volei pentru tineret sub 21 de ani, care se dispută la Ankara, în Turcia. Voleibaliştii din Hexagon au răsturnat calculele hârtiei şi au trecut de Brazilia cu un apoteotic 3-2, pe seturi 25-23, 25-18, 17-25, 24-26, 16-14. Clasându-se pe locul secund în grupă cu 8 puncte, după Rusia, Franţa are toate şansele de a accede în fazele superioare ale acestei competiţii. Astăzi este programată ultima etapă din faza grupelor preliminare, cu Franţa având zi liberă. Tunisia a obţinut matematic calificarea pentru faza următoare, în timp ce Egiptul are mari şanse de a ajunge în optimile de finală.

Baschet

Baschetbalistele din Franţa au cucerit medaliile de argint la Campionatul European pentru junioare sub 18 ani, care a avut loc la Vukovar, în Croaţia. Singura înfrângere din competiţie pentru Franţa a venit în finală, contra Spaniei, noua campioană continentală. Ibericele s-au impus cu scorul de 60-46, iar unul dintre arbitrii care a oficiat meciul pentru titlu a fost românca Andrada Csender. Este a doua finală europeană la baschet feminin pe care Franţa o pierde în faţa Spaniei în această vară, după ce în luna iulie, chiar la Orchies, la senioare, franţuzoaicele au fost întrecute de Spania cu 70-69. Coincidenţă, şi la acea finală a fost delegată să oficieze o româncă, e vorba de Fabiana Martinescu.

Taekwando

Campionatele Europene de cadeţi la taekwando s-au încheiat ieri la Bucureşti, în Sala Polivalentă, cu un bilanţ deloc satisfăcător pentru delegaţia României, care nu a obţinut nicio medalie la această competiţie. Rămânem doar cu satisfacţia distincţiei lui Kiss Istvan, la paralimpici, care la categoria de dizabilitate A5 a adus ţării noastre un argint. În schimb, în ultima zi de concurs, moldoveanul Aleksandr Lupu a pierdut finala categoriei de greutate de până la 65 de kilograme, bifând însă o primă medalie de argint pentru cei de dincolo de Prut. Franţa a cucerit la Bucureşti în total trei medalii, din care una de argint şi două de bronz.

Fotbal

Steaua s-a gândit mai mult la returul cu Legia Varşovia, din Liga Campionilor, astfel că a neglijat un pic meciul de la Mediaş, din Liga I. Finalmente, roş-albaştrii au smuls o remiză, 2-2, după ce la pauză erau conduşi cu 2-0. Dinamo a făcut scor cu Universitatea Cluj, 6-0, în timp ce Pandurii Tg. Jiu a surclasat Concordia Chiajna în deplasare, cu 5-1. Petrolul Ploieşti a obţinut un succes de anvergură la Giurgiu, în faţa Astrei, cu 2-1, iar Botoşaniul este din nou lider după victoria de acasă cu Vasluiul, 1-0. Alte rezultate înregistrate în etapa a şasea: Săgeata Năvodari – Viitorul Constanţa 3-1, FC Braşov – Poli Timişoara 2-1, Ceahlăul Piatra Neamţ – Oţelul Galaţi 2-0. Astăzi se dispută ultimul meci din program, CFR Cluj – Corona Braşov, de la ora 19.30. echipa din Botoşani este pe primul loc, cu 14 puncte, urmată de Astra Giurgiu şi Petrolul Ploieşti cu câte 12, ori de Ceahlăul Piatra Neamţ, cu 11 puncte. La polul opus, lanterna roşie este Universitatea Cluj, cu un singur punct.

Rugby

A doua etapă a campionatului francez de rugby, Top 14, a adus şi prima victorie pentru nou promovată Oyonnax, care s-a impus pe teren propriu cu scorul de 30-19 în faţa puternicei Clermont. Internaţionalul român Valentin Ursache a fost din nou titular pe post de flanker la Oyonnax, aducându-şi un important aport la acest succes, prin eseul înscris în minutul 67. Ursache a fost înlocuit temporar în minutul 47, după care a revenit pe teren şi a înscris. El a ieşit definitiv din teren în minutul 71.  Până la încercarea lui Ursache, gazdele marcaseră alte două eseuri prin Jennenker şi Denos, iar Urdapiletta a înscris din două penalităţi, un dropgol şi trei transformări. Punctele celor de la Clermont au venit după eseurile lui Vesloo şi Stanley, completate de trei lovituri de pedeapsă semnate de Brock James.

Toulon a învins Racing Metro cu 41-14 în uvertura etapei, după un joc în care aripa Smith s-a remarcat prin cele două eseuri. Bonusul ofensiv a fost asigurat după alte încercări venite de la Tillous-Borde, Suta şi Giteau. Wilkinson a fost iarăşi imperial la buturi, reuşind şi un dropgol. De partea cealaltă, eseul de onoare pentru parizieni a fost marcat de Lacombe, în ultimul minut de joc. Anterior, Castrogiovanni respectiv Kharim Ghezal fuseseră eliminate cu cartonaş roşu, pentru o altercaţie.

Toulouse a câştiga cu 40-3 în faţa celor de la Bayonne, deşi premizele nu erau atât de optimiste la pauză, când tabela indica doar 9-3. Mc Allister şi-a făcut datoria la buturi, în timp ce Medard şi Picamoles au marcat fiecare câte un eseu. Gazdele au mai beneficiat în plus de două eseuri de penalizare, suficient pentru bonusul ofensiv. Pe finalul meciului, Marmouyet, de la vizitatori, a primit cartonaşul roşu.

Centrul Gimenez a fost decisiv cu eseul sau în meciul dintre Biarritz şi Montpellier. Bascii au câştigat cu 19-12, deşi la pauză tabela indica 6-3 pentru Montpellier. Yachvili a fost precis în execuţiile la buturi, în timp ce oaspeţi au fost nevoiţi să schimbe trei transformeri în timpul jocului.

Castres a început în forţă meciul de pe teren propriu cu Grenoble şi a reuşit două eseuri în primele zece minute, prin Diarra şi Lamerat. După 15-3 la pauză, Claassens a culcat balonul în terenul advers de ţintă, iar centrul englez Garvey a desăvârşit opera cu alte două încercări. Pilierul român Mihăiţă Lazăr nu a fost convocat pentru acest joc. Partida s-a încheiat cu două cartonaşe roşii, câte unul pentru fiecare tabără, în dreptul lui Fasalele respectiv Roodt.

Meci pe muchie de cuţit între Perpignan şi Stade Francais, câştigat finalmente de oaspeţi cu 28-27. Soarta jocului s-a decis la ultima fază, când Jules Plisson a reuşit un dropgol de efect şi a asigurat victoria celor de la Stade Francais. De altfel, mijlocaşul la grămadă de la Stade Francais este cel care şi deschisese tabela cu două dropgoluri, în minutele 3 şi 9. Parizienii obţinuseră un singur eseu, semnat de Flanquart, la care adăugaseră tentativele de ţintă ale lui Porical. De cealaltă parte, catalanii înscriseseră trei eseuri, prin Piukala, Benvenuti şi Guitoune. Pilierul român Paulica Ion a început partida cu numărul 3 pe tricou la gazde, el fiind înlocuit în minutul 45. La pauză, Perpignan a condus cu 20-16.

Brive s-a impus în faţa celor de la Bordeaux cu 25-12, după un joc de mijlocul terenului în majoritatea timpului. După primele 40 de minute tabela indica 15-6, modificările tabelei survenind după reuşitele la beţe ale lui Germain, respectiv Barnard. Gazdele au adus şi singurul eseu al meciului, la o fază finalizată de Koyamaibole, în minutul 64. Pilierul român Silviu Florea şi-a epuizat cu această ocazie cele două etape de suspendare, astfel că runda viitoare ar putea fi prezent la linia întâi a celor din Bordeaux.

Pe primul loc după două runde se află Toulon, cu 7 puncte, urmată de Toulouse şi Castres, ambele cu câte 6.

Fotbal

Olympique Marseille rămâne singura echipă cu maximum de puncte în fotbalul francez, după succesul cu 1-0 din deplasarea efectuată la Valenciennes. Unicul gol al meciului a fost înscris de Gignac, cu 6 minute înainte de fluierul final. Marseillezii au beneficiat de pasul greşit făcut de monegasci care nu au reuşit să învingă Toulouse în Principat, scor 0-0. A treia etapă a adus şi prima victorie în dreptul celor de la PSG, care s-au impus cu 2-1 pe terenul lui Nantes. Reims a dat lovitura câştigând nescontat cu 1-0 pe Stade Gerland, fieful lui Lyon. Alte rezultate din Hexagon: Bordeaux – Bastia 1-0, Evian – Rennes 1-2, Guingamp – Lorient 2-0, Montpellier – Sochaux 2-1, Lille – St. Etienne 1-0, Ajaccio – Nice 0-0. Marseille are 9 puncte şi este urmată de Monaco cu 7 puncte, dar şi de un grup de 5 formaţii care au câte 6 puncte în cont. Evian şi Sochaux încheie ierarhia, ambele cu câte un punct.