Actualitatea sportivă 28 octombrie 2013

Hochei pe iarbă

Ştiri sportive din fotbal, hochei pe iarbă şi fotbal-tenis.

Gargalîc a debutat în Franţa

Rugbystul Moldovean Maxim Gargalîc s-a transferat în Franţa, în Federale 3, al cincilea eşalon valoric din Hexagon. El a şi debutat săptămâna trecută, pentru noua sa echipă, Rugby Club du pays de Saint-Yrieix. Gargalîc a jucat în partida pe care formaţia sa a câştigat-o cu 25-21 în faţa celor de la Rochefort. Gargalîc a jucat şi în această săptămână în meciul cu Mussidan, scor 20-16, fiind unul din cei mai buni oameni ai echipei sale. Visul său este să ajungă în Top 14, divizia de elită a Franţei, dar deocamdatăp trebuie să promoveze cu actuala lui echipă în Federale 2, următorul eşalon. Gargalîc a evoluat până acum la echipa rusă Strela-Agro. Saint Yrieix este pe primul loc în grupa sa şi are mari şanse de a ajunge în faza eliminatorie a Federale 3, acolo unde se decide practic promovarea.

Fotbal

Runda a XII-a a Ligii I la fotbal a programat ieri două partide, ambele încheiate cu victorii ale oaspeţilor. Pandurii Tg. Jiu a întors rezultatul pe terenul celor de la ACS Poli Timişoara şi a câştigat finalmente cu 3-2. Steaua s-a impus sub Tâmpa, în faţa celor de la FC Braşov, cu 2-1. Ultimele meciuri ale rundei sunt azi. De la 19.30, Dinamo primeşte replica ilfovenilor de la Concordia Chiajna, iar un ceas mai târziu avem în program disputa dintre Săgeata Năvodari şi Oţelul Galaţi.

Fotbal-tenis

Ieri, la Oradea, în Sala Sporturilor Antonio Alexe, a avut loc prima etapă de play-off a campionatelor naţionale de fotbal-tenis. Campioana en-titre Victory Cluj s-a impus în toate cele trei probe, simplu, dublu şi triplu, luând o serioasă opţiune pentru reeditarea performanţei din sezonul anterior. Pe locul secund s-a clasat la toate probele Crişul Oradea, iar programul s-a completat cu CSU Ploieşti sau Nord-Vest Cluj. Următoarea etapă şi ultima, va avea loc pe data de 16 noiembrie la Cluj-Napoca.

Echipa olandeză de hochei pe iarbă Kampong a reuşit un nou record al Euroligii, învingând cu un scor-fluviu, 14-0, în meciul disputat cu cei de la Stroitel Brest, din Belarus, debutanţi la un asemenea nivel. Meciul a fost la discreţia batavilor şi s-a disputat la Lille, în Franţa, laolaltă cuc elelalte partide din faza preliminară. S-au calificat pentru runda următoare Uhlenhorst Mülheim (GER), Waterloo Ducks (BEL), Kampong (NED), Rot-Weiss Köln (GER), H.C. Rotterdam (NED) şi Racing Club de Bruxelles (BEL). Campioana Franţei, Paris St. German, a obţinut şi ea calificarea în ultima zi, alături de englezii de la Reading.

Fotbal francez

PSG a egalat în extremis, 2-2 pe terenul celor de la St. Etienne, în campionatul francez de fotbal. Blase Matuidi a marcat golul egalizator în prelungirile meciului, iar PSG a ajuns la 25 de puncte în clasament. Les Stephanoi au jucat în inferioritate numerică din minutul 68, după eliminarea lui Lemoine. Tot 25 de puncte are şi Monaco, care a câştigat cu 2-1 meciul disputat pe teren propriu, împotriva celor de la Lyon. Lille a bătut cu 1-0 la Nantes şi este pe locul 3, la două lungimi distanţă de cele două mari echipe din fruntea clasamentului. Marseille nu se regăseşte şi a cedat trei puncte pe teren propriu, fiind învinsă cu 3-2 de Reims. Ajaccio, fără Mutu dar cu Popescu în teren după pauză, a pierdut agonizant pe terenul lui Guingamp, cu 2-1. Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate în ultimele patru minute de joc.

Rugby

Echipa naţională de juniori sub 19 ani a României a debutat cu stângul la Campionatul European rezervat acestei categorii de vârstă, care se dispută la Lisabona, în Portugalia. România a cedat în sferturile de finală contra Spaniei, cu scorul de 27-3, iar acum va juca în semifinală turneului de consolare, contra Cehiei. Obiectivul stabilit la plecarea din ţară fusese acela de a se califica în finala competiţiei cel puţin.