Direct Jurnale Direct Monde
Ascultaţi


RWC 2015: Irlanda - adversara României în grupă - își anunță lotul

trimble.jpg

Andrew Trimble
Andrew Trimble (cu balonul în brațe) a fost omis de la selecționare de antrenorul Joe Schmidt
Image source: 
http://www.rugbyworldcup.com

Antrenorul echipei Irlandei, Joe Schmidt, i-a desemnat pe cei 31 de jucători ce vor face parte din lotul pentru Cupa Mondială de rugby (RWC) care începe pe 18 septembrie în Anglia. Irlandezii fac parte din grupa D, alături de Franța, Italia, România și Canada. 

O absență de marcă între cei 31 este aripa Andrew Trimble de la Ulster, iar centrul Gordon d'Arcy, partenerul celebrului Brian O'Driscoll care s-a retras anul trecut, a fost și el omis la vârsta de 35 de ani. 

Ajuns și el la vârsta de 35 de ani, înaintașul linia a II-a Paul O'Connell, va conduce echipa în teren pentru ultimele sale meciuri în echipa națională înainte de retragere din activitatea internațională și transferul în Franța la Toulon. 

Iată și lotul anunțat de Schmidt:

Înaintași (17)

Taloneur: Rory Best (Ulster), Sean Cronin (Leinster), Richardt Strauss (Leinster); Pilier: Tadhg Furlong (Leinster), Cian Healy (Leinster), Jack McGrath (Leinster), Mike Ross (Leinster), Nathan White (Connacht). Linia a II-a: Iain Henderson (Ulster), Paul O'Connell (capt), Donnacha Ryan (Munster), Devin Toner (Leinster). Linia a III-a: Jamie Heaslip (Leinster), Chris Henry (Ulster), Jordi Murphy (Leinster), Sean O'Brien (Leinster), Peter O'Mahony (Munster).

Liniile dinapoi (14):

Aripă/fundaș: Tommy Bowe (Ulster), Keith Earls (Munster), Dave Kearney (Leinster), Rob Kearney (Leinster), Simon Zebo (Munster). Centri: Darren Cave (Ulster), Luke Fitzgerald (Leinster), Robbie Henshaw (Connacht), Jared Payne (Ulster); Mijlocaș la deschidere: Paddy Jackson (Ulster), Ian Madigan (Leinster), Jonathan Sexton (Leinster); Mijlocaș la grămadă: Conor Murray (Munster), Eoin Reddan (Leinster). 

Echipa Irlandei va juca un ultim meci de pregătire sâmbătă la Londra pe Twickenham împotriva Angliei.

  • Între timp antrenorul echipei Angliei a anunțat echipa care va intra sâmbătă pe teren împotriva Irlandei. Se așteaptă ca acesta să fie cel mai bun XV cu care va începe Cupa Mondială.

15. Mike Brown (Harlequins), 14. Anthony Watson (Bath Rugby), 13. Jonathan Joseph (Bath Rugby), 12. Brad Barritt (Saracens), 11. Jonny May (Gloucester Rugby), 10. George Ford (Bath Rugby), 9. Ben Youngs (Leicester Tigers); 1. Joe Marler (Harlequins), 2. Tom Youngs (Leicester Tigers), 3. Dan Cole (Leicester Tigers), 4. Courtney Lawes (Northampton Saints), 5. Geoff Parling, 6. Tom Wood (Northampton Saints), 7. Chris Robshaw (căpitan, Harlequins), 8. Ben Morgan (Gloucester Rugby).

Rezerve: 16. Jamie George (Saracens), 17. Mako Vunipola (Saracens), 18. Kieran Brookes (Northampton Saints), 19. Joe Launchbury (Wasps), 20. Billy Vunipola (Saracens), 21. Richard Wigglesworth (Saracens), 22. Owen Farrell (Saracens), 23. Sam Burgess (Bath Rugby). 

  • Georgianul Vasil Lobzhanidze a devenit cel mai tânăr jucător selecționat vreodată la RWC.

Tânărul mijlocaș la grămadă care joacă la Armazi Tbilisi este născut pe 14 octombrie 1996, și deci are încă 18 ani. Lobzhanidze are deja cinci apariții pentru Lelos, făcându-și debutul în februarie anul acesta în meciul din Cupa Europeană a Națiunilor împotriva Germaniei. 

Antrenorul principal Milton Haig a apelat însă la toți jucătorii cu exeriență - fundașul Merab Kvirikașvili (84 selecții) și flankerul Giorgi Chkhaidze (80) sunt la a patra participare la RWC.

Lotul este plin de jucători care evoluează în Franța în primele două ligi, iar căpitan va fi celebrul flanker Mamuka "Gorgodzilla" Gorgodze, cunoscut și pentru singurul eseu marcat în meciul câștigat împotriva României (25 - 9) la RWC 2011.

Iată lotul selecționat:

Înaintași: Mikheil Nariashvili, Kakha Asieshvili, Simon Maisuradze, Shalva Mamukashvili, Jaba Bregvadze, Davit Zirakashvili, Dudu Kubriashvili, Levan Chilachava, Giorgi Chkhaidze, Levan Datunashvili, Giorgi Nemsadze, Kote Mikautadze, Mamuka Gorgodze (captain), Shalva Sutiashvili, Vito Kolelishvili, Giorgi Tkhilaishvili, Lasha Lomidze.

Liniile dinapoi: Merab Kvirikashvili, Beka Tsiklauri, Giorgi Aptsiauri, Sandro Todua, Tamaz Mtchedlidze, Muraz Giorgadze, Giorgi Pruidze, Davit Katcharava, Merab Sharikadze, Lasha Malaghuradze, Lasha Khmaladze, Giorgi Begadze, Vazha Khutsishvili, Vasil Lobzhanidze.

Georgia, aflată actualmente pe locul 13 în clasamentul World Rugby, cea mai înaltă poziție ocupată vreodată de Lelos, joacă mirecuri 2 septembrie la Esher în Anglia împotriva Canadei (adversară a României în grupa D) și sâmbătă 5 septembrie la Gloucester împotriva Japoniei. 

Lelos sunt în grupa C alături de Noua Zeelandă, Argentina, Tonga și Namibia. 

  • Și Scoția și-a anunțat lotul de 31 cu câteva omisiuni notabile.

Deciziile controversate se referă mai ales la linia a III-a, unde sud-africanul Josh Strauss, devenit foarte recent eligibil pe criteriul rezidenței și neo-zeelandezul de origine scoțiană John Hardy au fost selecționați, în timp ce neo zeelandezul Blair Cowan și John Barclay au fost omiși.

Alți absenți notorii vor fi  Adam Ashe, Hugh Blake, Chris Cusiter, Alex Dunbar, Jim Hamilton, Rob Harley, Ruaridh Jackson, Duncan Taylor, Greig Tonks.

Iată lotul anunțat de antrenorul principal Vern Cotter:

Înaintași (17)

Taloneur: Fraser Brown (Glasgow Warriors), Ross Ford (Edinburgh Rugby), Stuart McInally (Edinburgh Rugby). Pilier: Alasdair Dickinson (Edinburgh Rugby), Ryan Grant (Glasgow Warriors), Gordon Reid (Glasgow Warriors), Willem Nel (Edinburgh Rugby), Jon Welsh (Newcastle Falcons). Linia a II-a: Grant Gilchrist (Edinburgh Rugby), Jonny Gray (Glasgow Warriors), Richie Gray (Castres), Tim Swinson (Glasgow Warriors). Linia a III-a: David Denton (Edinburgh Rugby), John Hardie (Unattached), Josh Strauss (Glasgow Warriors), Alasdair Strokosch (Perpignan), Ryan Wilson (Glasgow Warriors).

Liniile dinapoi (14):

Fundaș/aripă: Stuart Hogg (Glasgow Warriors), Sean Lamont (Glasgow Warriors), Sean Maitland (London Irish), Tommy Seymour (Glasgow Warriors), Tim Visser (Harlequins). Centri: Mark Bennett (Glasgow Warriors), Peter Horne (Glasgow Warriors), Matt Scott (Edinburgh Rugby), Richie Vernon (Glasgow Warriors). Mijlocaș la deschidere: Finn Russell (Glasgow Warriors), Duncan Weir (Glasgow Warriors). Mijlocași la grămadă: Sam Hidalgo-Clyne (Edinburgh Rugby), Greig Laidlaw (Gloucester), Henry Pyrgos (Glasgow Warriors). 

Scoția face parte din grupa B, alături de Africa de Sud, Samoa, Japonia și Statele Unite.