România înfrântă de Italia pierde calificarea directă la RWC 2019

In ultimul meci din grupa D al Cupei mondiale de rugby, Stejarii au fost înfrânţi de XV Italiei. Scorul final 32-22 le permite Azzurilor să se califice direct la RWC 2019 ce se va disputa peste patru ani în Japonia.

România începuse bine partida. Stejarii au fost cei care au deschis scorul încă din minutul 5 printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Florin Vlaicu. După acest 3-0 au urmat însă nu mai puţin de 4 eseuri ale Azzurilor. Leonardo Sarto în minutul 10, Edoardo Gori în minutul 24 – când România juca în inferioritate numerică după eliminarea lui Johan Van Heerden – Tommaso Allan cu un minut înainte de pauză şi Alessandro Zanni în minutul 46. Primul eseu al României a venit 20 de minute mai târziu şi fost marcat de Adrian Apostol. Vali Popârlan a fost al doilea român care a culcat balonul în tabăra italienilor cu 5 minute înainte de final. In fine, în ultimul minut de joc Adrian Apostol recidivează şi stabileşte scorul final al partidei : 32-22 pentru Italia care se califică astfel pentru urmàtoarea Cupă mondială ce se va desfăşura în 2019 în Japonia.