România, surpriza zilei la Mondialul de handbal

Echipa de handbal feminin a României s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial din Danemarca. Naţionala a eliminat în optimi, cu scorul de 25-22, pe însăşi deţinătoarea titlului, Brazilia.

Pentru România au marcat Brădeanu 7 goluri, Neagu 6, Nechita 5, Buceschi 3, Ardean-Elisei 3, Geiger 1.

Obiectivul României la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca a fost clasarea pe unul din primele opt locuri, care este deja îndeplinit prin calificarea în sferturi.

Partidele din sferturile de finală se vor juca pe 16 decembrie, semifinalele pe 18, iar finalele pe 20 decembrie.

Antrenorul României, Tomas Ryde, declară la Dolce Sport că meciul de duminică a fost pregătit foarte bine: "Foarte multe lucruri le-am pus cap la cap din meciurile dinainte, ne-am pregătit foarte bine, a fost foarte mult antrenament mental şi psihologic. Am avut un final de meci cu apărarea foarte bună, Paula Ungureanu a fost extraordinară, Geiger şi-a îmbunătăţit jocul mult. Urmează jocul cu Danemarca, va fi o nouă provocare şi va fi foarte frumos. Vom lua totul pas cu pas".

La ediţia din 2013, echipa României s-a clasat pe locul zece, ultima medalie mondială (argint) datând din 2005.

Echipa României este singura din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial.

România va juca în sferturi cu Danemarca. Olanda şi Norvegia s-au calificat şi ele în sferturile competiţiei.