Irina Begu, eliminată prematur la Rio

Irina Begu (31 WTA) a fost eliminată duminică în primul tur la Jocurile Olimpice de la Rio. Jucătoarea română de tenis a pierdut în faţa unei adversare japoneze mult mai slab cotate.

Irina Begu a cedat la Rio, cu 4-6, 6-3, 3-6, în faţa jucătoarei nipone Nao Hibino (84 WTA), sportivă pe care a învins-o în urmă cu o săptămână la turneul de la Florianopolis.

Românca a început foarte slab meciul din primul tur al Jocurilor Olimpice. Sportiva a părut să resimtă oboseala după turneul de la Florianopolis, unde a reuşit să câştige trofeul.

Monica Niculescu va juca în turul secund al Jocurilor Olimpice de la Rio, cu rusoaica Svetlana Kuzneţova, a opta favorită a întrecerii. Meciul va avea loc luni de la 17, ora României.