Prima victorie a naţionalei de handbal la Rio

Cristina Neagu, în timpul meciului România-Muntenegru, la Olimpiada de la Rio (Foto: Reuters/Marko Djurica)

Echipa feminină de handbal a României a obţinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Naţionala a învins Muntenegru cu 25-21, miercuri, în al treilea ei meci din Grupa A.

România pierduse anterior cu Angola şi Brazilia. Naţionala are nevoie acum de trei puncte pentru a se califica. Asta înseamnă o victorie şi un egal. România mai are de jucat cu Spania şi Norvegia.

Echipa antrenată de suedezul Tomas Ryde a făcut cel mai bun meci al său cu Muntenegru, chiar dacă a suferit mult în prima repriză.

Cristina Neagu a arătat o creştere de formă, demonstrată şi de cele zece goluri marcate.

Primele patru clasate în grupă se califică în sferturi. România va juca următorul meci cu Spania, vineri de la ora 20.40 (ora României).