Handbalistele României părăsesc în lacrimi Olimpiada de la Rio

Oana Manea şi Melinda Geiger, în lacrimi, după eliminarea de la Olimpiadă (Foto: Reuters/Damir Sagolj)

Echipa de handbal feminin a României a fost eliminată de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Naţionala a pierdut în faţa Norvegiei, cu scorul de 27 la 28.

Pentru a se califica în sferturile Olimpiadei de la Rio, România ar fi trebuit să obţină cel puţin un egal în meciul cu Norvegia.

Naţionala ratează calificarea şi după ce reprezentativa Spaniei a învins Angola, scor 26-22, în ultimul meci din faza grupelor. O victorie a Angolei ar fi ajutat echipa României.

Tricolorele s-au clasat pe locul cinci, cu patru puncte, la fel ca Angola, însă reprezentativa din Africa a obţinut locul patru datorită meciului direct pe care l-a câştigat în faţa României.

Pe primul loc în grupa A s-a clasat Brazilia, cu opt puncte, urmată de Norvegia şi Spania. Cu cinci înfrângeri în cinci meciuri, Muntenegru a părăsit competiţia de pe ultimul loc.

Din grupa B au obţinut calificarea în sferturi Rusia, Franţa, Suedia şi Olanda. Coreea de Sud şi Argentina au fost eliminate.