Simona Halep, în semifinale la Paris, după o revenire incredibilă

Simona Halep dupà victoria din sferturi împotriva ucrainiencei Elina Svitolina
RFI/Pierre René-Worms

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros, după un meci dramatic. Tenismena română a revenit de la 3-6, 1-5 și s-a impus în meciul cu ucraineanca Elina Svitolina.

Simona Halep și-a luat revanșa în fața ucrainiencei Svitolina (6 WTA), după finala pierdută la Roma, pe 21 mai. Atunci, tenismena română s-a accidentat la gleznă și a pierdut partida după ce câștigase primul set.

Pe 7 iunie, la Roland Garros, lucrurile au stat aproape diametral opus. Românca a fost condusă cu 6-3 și 5-1, dar a reușit cea mai spectaculoasă și cea mai importantă revenire din carieră. Simona Halep a câștigat setul secund în tie break, scor 8-6, după ce a salvat o minge de meci.

În setul decisiv, românca nu a mai cedat inițiativa și s-a impus clar, scor 6-0.

Calificarea în semifinale este recompensată la Roland Garros cu 530.000 de euro şi cu 780 de puncte WTA.

În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe Karolina Pliskova (Cehia), care a trecut de Caroline Garcia (Franța), scor 7-6, 6-4.

Simona Halep a fost finalistă la ediţia din 2014, când a pierdut în ultimul act în faţa rusoaicei Maria Şarapova.