Simona Halep în finală la Roland Garros

Pierre René-Worms / RFI

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în finala turneului de mare șlem de la Roland Garros, după ce a învins-o, într-un un meci dramatic, pe cehoaica Karolina Pliskova cu 6-4, 3-6, 6-3 în semifinala de joi seara.

În finala de sâmbătă Halep (locul 4 WTA și cap de serie numărul 2) va juca pentru trofeu cu letona Jelena Ostapenko (47WTA), care a învins-o în cealaltă semifinală cu 7-6(4) 3-6 6-3 pe Timea Bacsinszky.

”A fost un meci foarte greu, la finalul setului 2 am căzut puțin dar am revenit, mi-am controlat nervii... Acum mă concentrez pe finala de sâmbătă... (Ostapenko) este o adversară foarte puternică, foarte tânără, nu are nimic de pierdut, dar nici eu n-am nimic de pierdut”, a declarat Simona după semifinală într-un scurt interviu pentru Eurosport.

Simona se califică pentru a doua oară în carieră în finala de la Roland Garros, după ce în prima, disputată în iunie 2014, a pierdut în fața Mariei Sharapova cu 4-6, 7-6, 4-6.

Halep este așadar acum la o singură victorie distanță de cea mai mare performanță a carierei, câștigarea primului turneu de Grand Slam, care i-ar aduce automat și primul loc în clasamentul WTA.

Adversara din finală, Jelena Ostapenko a împlinit joi 20 de ani, chiar în ziua în care a învins-o cu scorul de 7-6 (4), 3-6, 6-3 pe elveţianca Timea Bacsinszky, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 30. Este pentru prima dată în finala unui Grand Slam. Tânăra letonă nu are niciun trofeu în palmares, de când evoluează ca profesionistă.

Calificarea în finală este recompensată la Roland Garros cu 1.060.000 de euro şi cu 1.300 de puncte WTA. Învingătoarea va primi 2,1 milioane de euro şi 2.000 de puncte WTA.