Marcel Kittel a câştigat etapa a doua a Turului Franţei

Rutierul german Marcel Kittel (Quick-Step Floors) a câştigat, duminică. etapa a doua a Turului Franţei,

Rutierul german Marcel Kittel (Quick-Step Floors) a câştigat, duminică. etapa a doua a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 203,5 kilometri, între oraşele Dusseldorf şi Liege.

Pe locul doi s-a clasat francezul Arnaud Démare (FDJ), iar poziţia a treia a fost ocupată de germanul André Greipel (Lotto Soudal).

Este a zecea victorie de etapă pentru Kittel.

Etapa a fost marcată de căzătura mai multor ciclişti la aproximativ 30 de kilometri de sosire. Printre cei implicaţi s-au numărat şi Chris Froome, Richie Porte şi Romain Bardet, care au continuat însă cursa.

Lider în clasamentul general este în continuare ciclistul britanic al echipei Sky, Geraint Thomas, care s-a impus în prima etapă.

Etapa a treia a Turului Franţei va avea loc luni, între localităţile Verviers (Belgia) - Longwy (Franţa), pe distanţa de 212,5 kilometri.